Jsme si se zákazníky blízko
Vytváříme hodnotu našim klientům.
Můžeme pracovat i pro vás!
Intuitivní softwarový nástroj
InteliConfig
Pro našeho stálého zákazníka, firmu ComAp vyvíjíme softwarový nástroj InteliConfig pro konfiguraci kontrolérů záložních generátorů elektřiny. Jedná se o desktopovou aplikaci, jejíž UI využívá technologii WPF. Vývojové týmy pracující na tomto projektu jsou organizovány plně agilně pomocí metodologie SCRUM. Jedná se o dlouhodobou spolupráci na vývoji důležitého konfiguračního nástroje a v Edhouse jsme moc rádi, že u toho můžeme být.
- Jazyky:C#
- Technologie:.NET C#, WPF
- Zákazník:ComAp a.s.
Aplikace AutoTEM
Iontové dělo, elektronový svazek, navařování na hrot jehly…
Může to znít jako sci-fi, ale tohle jsou každodenní pojmy pro lidi pracující s aplikací AutoTEM. Ač se to může zdát zavádějící, AutoTEM je aplikace běžící na speciálním SEMovém mikroskopu vybaveném mimo standardní detektory a zdroj elektronového záření také tzv. iontovým dělem. Ionty galia jsou velmi těžké a jejich usměrněný svazek tak umožňuje „řezání“ do vzorku, případně přenášení vyřezaných částí navařením na tzv. jehlu. AutoTEM je tedy aplikace pro automatickou přípravu vzorků pro TEMové (transmisní) elektronové mikroskopy. Používá se pro přípravu tzv. lamel (plátek vzorku o síle cca 100 nm), a to jak v oblasti biologie, tak zejména v polovodičovém průmyslu.
Jen pro představu, jak přesný AutoTEM musí být: průměr lidského vlasu se pohybuje mezi 18–180 μm. Průměr červené krvinky je zhruba 7,5 μm. U procesorů může být na jednom mikrometru čtverečném řádově sto tranzistorů.
To znamená, že na jednu červenou krvinku bychom naskládali asi 4 400 tranzistorů. Software AutoTEM spolu s duálním elektronovým mikroskopem tak dokáže automatizovaně připravit několik lamel určených k další analýze TEMovým mikroskopem.
- Jazyky:C#
- Technologie:.NET, .NET Core, WPF, ASP.NET, Elastic, Kibana, Kafka, SignalR, gRPC, Blazor, Kubernetes, HELM, Docker, REST, Unity
- Zákazník:Thermo Fisher Scientific
Maps
Maps – zní to povědomě?
Asi se Vám vybaví Google Maps. Čím jsou pro svět Google Maps, tím jsou pro mikroskopii Thermo Scientific Maps. I ohromné zvětšení, které elektronové mikroskopy umožňují (více než milionkrát), by bylo k ničemu, kdybychom neznali kontext. Stejně jako se v mapách od Googlu můžete dívat na celé kontinenty, státy, města, ulice, ale i na jednotlivé domy, poskytuje Thermo Scientific Maps možnost kombinovat obrázky v různém zvětšení, a dokonce z různých přístrojů. Maps má nejširší podporu pro různé typy elektronových mikroskopů. Můžeme tak vidět například buňku z pohledu optického, skenovacího i transmisního mikroskopu, v různých zvětšeních, a dokonce můžeme pozorovat i vnitřní strukturu jednotlivých organel.
- Languages:C#
- Technologies:WPF, .NET, .NET Core, gRPC, ASP.NET
- Client:Thermo Fisher Scientific
- Jazyky:C#
- Technologie:WPF, .NET, .NET Core, gRPC, ASP.NET
- Zákazník:Thermo Fisher Scientific
Nástroj pro přípravu vzorků
Projekt HW prototypu, který potřeboval SW pro ovládání.
HW prototyp měl zákazníkem jasně definovaný technologický postup užití. Naším úkolem bylo tento postup podpořit v softwaru a umožnit řízení a sledování tohoto procesu. Aplikace měla být primárně používána přímo na počítači připojeném k mikroskopu. Rozhodli jsme se, že aplikaci připravíme i pro použití přes web. Proto jsme zvolili architekturu klient-server a klientskou aplikaci napsanou v Angularu zabalili do frameworku Electron. Ten umožňuje spouštět webové aplikace, jako by šlo o aplikace desktopové. Další částí projektu bylo řízení hardwaru nejen na mikroskopu, kde už je komunikace mezi SW a HW v podstatě vyladěná, tak i na zařízeních, která jsou vyráběna pro obecné použití. Výběr hardwaru jsme mohli ovlivnit a vybrat si takový, který podporoval řízení pomocí.NET C#, a mohli jsme tak integrovat řídicí logiku přímo do serverové části aplikace. Aby byla aplikace jednoduše nasaditelná, bylo součástí projektu také vytvoření instalačního balíčku. Celý proces vývoje byl podpořen naším interním CI/CD systémem Gitlab, který nám usnadnil mimo jiné i issue tracking a testovaní.
- Jazyky:TypeScript, C#
- Technologie:Angular, Electron, Tailwindcss, Nx
- Zákazník:Thermo Fisher Scientific
3D Crystal Viewer
V Edhouse dáváme prostor šikovným stážistům, kterým předáváme naše zkušenosti.
Studenti přichází s obrovským elánem do práce a také přinášejí nové neotřelé nápady. Nejinak tomu bylo u stážistky Ester, která pro nás během školního roku řešila bakalářskou práci s názvem „3D Crystal Viewer“. Jednalo se o náročné zadaní, kde musela nastudovat základy krystalografie. Cílem práce bylo vytvořit 3D aplikaci, která by vizualizovala jednotkovou buňku včetně atomů, a to přesně tak, jak jsou na to krystalografové zvyklí. Prohlížeč měl také pro zvolený krystal umožňovat vykreslení krystalografických rovin a směrů. Převážná část aplikace je napsaná v OpenGL, kde se Ester podařilo během roku výrazně technicky vyrůst. Jelikož prohlížeč je součástí WPF aplikace, byl zvolen nástroj OpenTK pro integraci OpenGL do existující WPF aplikace. Výsledkem je, že její práce neskončí v šuplíku, ale pomůže mnoha krystalografům po celém světě pro vytvoření představy o daném krystalu. Nás všechny také potěšilo, že se Ester podařilo obhájit její bakalářskou práci na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity „za A“.
- Jazyky:C#
- Technologie:OpenGL, WPF, OpenTK
- Zákazník:Thermo Fisher Scientific
Centrios
Napadlo by vás, že stejně jako se debuguje kód, dá se debugovat i mikroprocesor?
Jeden z projektů, na kterém se podílíme pro Thermo Fisher, je Centrios. Tento systém na bázi elektronového mikroskopu se zaostřeným iontovým svazkem se používá na rychlé prototypování, opravy a analýzu čipů. Říká se tomu „circuit edit“. S tímto projektem se kolegové podívají i do San Francisco Bay, kde Thermo Fisher tyto systémy vyrábí.
- Languages:C++, C#
- Technologies:WPF
- Client:Thermo Fisher Scientific
- Jazyky:C++, C#
- Technologie:WPF
- Zákazník:Thermo Fisher Scientific
Axia
Axia™ ChemiSEM je skenovací elektronový mikroskop od společnosti Thermo Fisher Scientific. Před několika lety vznikl v Brně nový projekt s cílem zlevnit elektronové mikroskopy, a zpřístupnit je tak široké vědecké veřejnosti.
Edhouse jakožto strategický partner společnosti Thermo Fisher Scientific dostal za úkol dodat ovládací software pro tento mikroskop. Snaha zlevnit celý systém přinesla spoustu nového hardwaru, pro který bylo potřeba napsat ovládací software. Ve spolupráci s brněnskými kolegy jsme během posledních let naprogramovali nové moduly pro ovládání jednotlivých částí celého přístroje. Od systému čerpání komory, přes polohování vzorku až po nejrůznější servisní aplikace. Velkou část finančních nákladů mikroskopu představují provozní a servisní náklady. I v tomhle ohledu se projekt Axia snaží být průkopníkem. Drahé (a často složité) servisní úkony se na Axii překlopily do běžných uživatelských akcí. Aby se toto mohlo podařit, bylo potřeba naprogramovat chytré a automatické procedury, se kterými si poradí i méně zkušený uživatel. V neposlední řadě, kromě snížení nákladů přinesl projekt Axia do oboru mikroskopie převratnou novinku: barevný obraz! Na základě informace o chemickém složení zkoumaného vzorku dokáže software v přímém přenosu obarvovat obraz, a poskytuje tak uživateli rychle a okamžitě nový pohled na daný vzorek. Celý tým v Edhouse – programátoři, systémoví inženýři, testeři – se velkou měrou podíleli na tom, že mikroskop Axia byl uveden na trh a zákazníci si jej už teď mohou objednat.
- Jazyky:C++, C#
- Technologie:C++20, WPF, TDD, OpenCV
- Zákazník:Thermo Fisher Scientific
DataPort
Aplikace pro správu dat, jejíž vývoj začal před několika lety od úplného základu právě u nás v Edhouse
Významným zákazníkem Edhouse je i společnost Onsemi, která vyrábí polovodičové součástky od nejmenších diod až po velmi složité čipy. Její produkty jsou použity v celé škále různorodých odvětví a vyráběny v desítkách továren po celém světě. Ke každé součástce či sadě součástek existuje určitý datový záznam o tom, kdy, kde a jak byla součástka vyrobena či testována. Pokud zohledníme počet továren a denně vyrobených součástek, vyjde nám dohromady obrovské množství dat, která je nutno někde skladovat a spravovat. Dnes k tomuto účelu v Onsemi slouží webová aplikace jménem DataPort, jejíž vývoj začal před několika lety od úplného základu právě u nás v Edhouse. Aplikace je postavena na Javě s využitím frameworku Spring, databáze Oracle a cloudového řešení od Amazonu pro skladování dat. V současné době funguje po světě zhruba dvacet produkčních instancí, z nichž každá spravuje data z továren v určité geografické oblasti. Na aplikaci nadále pracujeme a její kvalitu stále vylepšujeme podle případných požadavků zákazníka.
- Jazyk:Java
- Technologie:Spring, Oracle
- Client:Onsemi