Naše společnost byla založena v roce 2006 Radem Slovákem a Pavlem Stržínkem, dvěma programátory, které svedly dohromady jejich ženy – jsou totiž sestry :-) Oba měli stejnou vizi – chtěli pracovat zde ve Zlíně, kde jsou doma, přitom ale chtěli pracovat na něčem světovém, co má hlubší smysl a přesah, a co bude mít cejch kvalitního vývoje. Jednoduché to ale neměli. I když oba už při studiích podnikali, rozjezd firmy hradili jen z vlastních zdrojů, a tak začínali v malé kanceláři uprostřed Zlína, se svým prvním zaměstnancem – Přemou (mimochodem, je u nás doteď).
První klienti Edhouse byli z různých sfér, od zemědělských přes telekomunikační a další. V roce 2007 kluci nabírají posily, rozrůstají se na 6.ti členný tým a přichází projekty společnosti FEI, která je světovou špičkou ve vývoji a výrobě elektronových mikroskopů. Získání projektu nebylo náhodou, ale díky Radovi, který v předchozí pracovní kariéře pracoval ve společnosti Philips Electron Optics v Brně, vyvíjející právě software pro elektronové mikroskopy. Tak se rozjela úspěšná spolupráce, která trvá dodnes.
2006-2009
V průběhu prvních 3 let naší existence zavádíme normu ISO 9001, která potvrzuje kvalitu managementu, pořizujeme první služební vůz, tvoříme tradici firemních team buildingů a taky se stěhujeme do větších prostor, protože se stabilně rozrůstáme (v roce 2009 je nás už 19).
V růstu nám pomohl i Honza Hornych, nynější ředitel společnosti. Honzu jsme chtěli už od založení firmy, ale byl natolik dobrý, že jsme si ho první roky nemohli dovolit. Teda dovolit jsme si ho nemohli ani tehdy, prostě jsme ho ukecali! Od roku 2007 probíhá například spolupráce s Direct Pay, pro něž tvoříme systémy pro SMS jízdenky ve velkých městech a přibývají i parkovací lístky. Pořádáme druhý firemní teambuilding, zveme i rodiny zaměstnanců a tato akce byla (leg… počkejte si na to …dární.)
A pak přišla první krize. Odpadnul nám projekt a my stáli před rozhodnutím, jestli propouštět nebo vytvořit něco vlastního. Propouštění jsme zamítli a vymysleli jsme projekt iPFaces – framework, který uměl tvořit mobilní aplikace bez znalosti mobilního vývoje. Existují podobné frameworky jako Xamarin, ale pracují na trochu jiném principu a náš iPFaces byl v těchto letech zajímavá varianta. Bohužel se nám to nepodařilo prodat. Časem jsme jej zveřejnili jako open source program, ale už se o něj nestaráme. Zbytečné to ale nebylo. Naučilo nás to, že se máme držet čistě vývojové práce, kterou umíme a udrželo to důvěru zaměstnanců, když se i v těžkých časech našel projekt a taky nám to otevřelo dveře v podobě zakázek v jiných odvětvích.
A co tě nezabije, to tě posílí platí, takže v roce 2012 už je nás 30 v týmu. Pořádáme první vlastní Edhouse Šifrovačku a vzniká tak každoroční tradice. Není nad to vymýšlet úkoly a hádanky pro vlastní kolegy a čekat, kolik jich vyluští trasu a přijde do cíle :-) A protože nám opět nestačí prostory, stěhujeme se do současných kanceláří ve Vědeckotechnickém parku vedle UTB. A také začínáme vyvíjet POS pro čerpací stanice na celém světě pro zákazníka NCR.
O rok později se kluci rozhodnou podpořit vzdělávání svých zaměstnanců i širší odborné veřejnosti a navazují spolupráci s Windows User Group. Pravidelné přednášky na odborná témata u nás fungují dodnes a jsme za ně moc rádi. Také v tomto roce navazujeme spolupráci se zákazníkem ComAp, českou společností, zabývající se výrobou kontrolerů pro záložní zdroje energií, uplatnitelné na celém světě. Díky nim například čerpá O2 aréna v Praze denně energii, nebo se rozsvítil noční závod F1 v Singapuru.
Jednu dobu jsme se hodně podíleli i na zprostředkovaných zakázkách, kdy velká firma vyhrála tendr a pak hledala spoustu subdodavatelů. Vývoj v tomto prostředí je velice neefektivní. Není kontakt s koncovým zákazníkem, hasí se chyby někoho jiného, čeká se na další složky z jiných firem, no prostě divočina. Po pár nedokončených a uzavřených projektech ze strany zadavatele, jsme si takovéto spolupráce zakázali. Je to sice náročnější najít zakázku na přímo, ale o to lepší pak vznikne výsledek a komunikace s klientem na přímo je k nezaplacení.
Rok 2014 je v mnoha ohledech rokem našich "poprvé". Byť pokračujeme a rozvíjíme spolupráci se společnostmi NCR, ComAp a FEI, u posledního jmenovaného jsme se posunuli tak daleko, že od společnosti získáváme první prototyp elektronového mikroskopu pro potřeby testování a vývoje, a nabírám našeho prvního systémového inženýra Michala (shodou okolností také 6ti násobného juniorního a akademického mistra světa v orientačním běhu ;-)) Tím náš rozvoj ale nekončí!
Kvůli kolegovi Jindrovi, který je rodilý Vsetíňák a jehož kvalit a odbornosti si moc vážíme, otevíráme novou pobočku na Vsetíně, aby s námi mohl spolupracovat, a přitom nemusel denně dojíždět. Jindra pak o pár měsíců později pořádá první IT sklípek, neformální setkávání odborníků z řad veřejnosti v oblasti IT, sloužící pro vzájemné sdílení zkušeností a znalostí.
Rozvíjí se ale i naše Zlínská pobočka – vzniká HR oddělení, vymýšlíme a poprvé organizujeme EMU (Edhouse Management Academy, určenou pro naše zaměstnance, kteří chtějí profesně růst, protože si své team leadery vychováváme ze svých kolegů) a poprvé se účastníme soutěže Do práce na kole. Také poprvé jedeme na Edhouse Apaluchu – celofiremní pobyt na horách. V tomto roce vznikají nové procesy a tradice, které se nám osvědčily a kterých se držíme dodnes, a nejen držíme, snažíme se je stále zlepšovat!
Píše se rok 2015 a byl opět rokem mnoha změn. Rado s Pavlem si zvolili Honzu za ředitele společnosti, postupně na něj předávají své kompetence a sami se lehce stahují do ústraní, aby Edhouse nebyl závislý na jejich přítomnosti a fungoval i bez nich. Rado i Pavel si uvědomují, že jejich zaměstnanci jsou největším zdrojem bohatství v podobě chytrosti, odbornosti, píle, schopnosti vlastního rozvoje, zodpovědnosti a loajality, a že nejlepší možnou cestou pro Edhouse je předat jim kompetence pro vedení dalších lidí a samozřejmě i zodpovědnost za ni. Věříme si navzájem, a proto nám to dává smysl. Proto i letos pokračujeme v EMA.
V tomto roce také navazujeme spolupráci s naším dalším významným zákazníkem, a to americkou společností ON Semiconductors, světovým dodavatelem mikročipů a polovodičů, uplatnitelných na desítkách různých míst, od elektroniky, přes osvětlení, automobilový průmysl až po vesmír.
Zavádíme společné Pizza obědy, na kterých se potkáme u jídla a formou krátkých přednášek spolu sdílíme zajímavosti ze svého volného času a koníčků, tak se například dozvídáme o spolupracovnících, kteří jsou kitisté, horolezci, včelaři, běžci, motorkáři, archeologoví nadšenci, cestovatelé... Dozvídáme nejen něco o sobě navzájem, ale často se dozvíme i věci, které bychom si sami nikdy nestudovali. Sdílení je prostě skvělé!
A protože je nás už 49 a máme dvě pobočky, pořádáme první Letní den, abychom se mohli všichni i s rodinami ostatních neformálně setkat. Také poprvé otevíráme své dveře stážistům a učíme se spolu s nimi, jak na to.
Rok 2016 byl ve znamení rozšiřování spolupráce s výše zmíněnými zákazníky, u kterých jsme si postupem času získali důvěru v naše schopnosti a dodávání kvalitního kódu. Pro uspokojení jejich potřeb nám ale schází dostatek kolegů, proto, abychom posílili nábor, zřizujeme marketingové oddělení.
Také začínáme pořádat IT pivka ve Zlíně, které jsou obdobou IT sklípku na Vsetíně, a k organizaci odborných přednášek WUG přidáváme i organizaci přednášek JUG (Java User Group).
Navazujeme spolupráci s místní Univerzitou Tomáše Bati a pouštíme se do výuky předmětu Java. Pokračujeme ve stážích, tentokrát získáváme 8 stážistů, podruhé se zapojujeme do akce NEOCUP pro podporu předčasně narozených dětí a poprvé otevíráme dveře kanceláří rodinným příslušníkům, aby zjistili, jak partneři nebo tatínkové pracují.
A nyní, rok 2017 za námi a my nepolevujeme. Získali jsme druhý prototyp elektronového mikroskopu (Michalovo srdce plesá radostí :-) a od 1.1. jsme zřídili novou pobočku Edhouse, tentokrát v Olomouci. V předchozím roce jsme nabrali Ondru, našeho Team leadera pro Olomouc, a poté, co jsme mu předali znalosti procesů, zákazníků a know-how firemní kultury, necháváme jej poprat se s velkým úkolem, kterým otevření a rozjezd nové pobočky je, ovšem s maximální možnou podporou. A Ondra byl dobrá volba. Jeho nadšení a drive je nakažlivý, a tak v polovině roku máme na pobočce 6 kolegů, jednoho stážistu, a výhled další alespoň 4 kolegy do konce roku ještě přibrat. Ondra se svým týmem překonává stanovené mety a velmi rychle srovnává Olomouc se zavedeným Zlínem i Vsetínem, a spolu s rozjezdem pobočky začíná rozjíždět i pořádání WUG a JUG v Olomouci, s IT pivky mu pomáhá kolega Pavel.
Naší vizí je předávat více znalostí už studentům, dál chceme stmelovat IT komunitu a chceme být dobrým zaměstnavatelem pro naše zaměstnance. Víme, že v nich je naše síla, a proto se o ně snažíme pečovat, jak jen to jde. Je pro nás radost přicházet s novými nápady, které by jim pobyt u nás zpříjemňovaly, realizovat jejich vlastní nápady a připomínky k firmě a starat se o jejich pohodu.
I proto vznikl letos Edhouse Edison, tedy projekt, který umožňuje neschovávat si nápady do šuplíku, ale realizovat je za podpory Edhouse, ať už poskytnutím pracovního času, či nástrojů a materiálů nezbytných pro realizaci nápadu. To a další jsou naše cíle do dalšího období. Péče o zaměstnance, postupný růst společnosti (nové edhousáky hledáme prakticky neustále), rozvoj vztahů se zákazníky, podpora IT komunity, sdílení našich znalostí… do toho všeho jdeme!