Šifry

Edison do škol

Aby si děti už na základní škole vyzkoušely programovat, podporujeme jejich vzdělávání v algoritmizaci.

Naše motivace a vize

Vyučování informatiky na základních školách se zaměřuje hlavně na používání počítače ke kancelářským účelům. Zapomíná se ale na učení dětí algoritmizaci a jejich vedení k logickému myšlení při řešení problémů např. pomocí programovacích jazyků. My jsme cítili potřebu to zkusit změnit a jako firma, která má své hlavní zaměření právě v programování a řešení složitých problémů, můžeme takovou výuku podpořit a do škol tuto zkušenost přenést. Jsme tak schopni pomoci k vytvoření základu pro rozvoj dětí, které se budou chtít v budoucnu zaměřit na programování.

Naše vize není příliš skromná. Klademe si za cíl naučit základy programování všechny děti na základních školách (6. třída) a víceletých gymnáziích (prima). Nicméně věříme, že nadšení a podpora jak odborné, tak laické veřejnosti přispěje k jejímu naplnění.

Workshopy pro učitele

Pro učitele informatiky základních škol a víceletých gymnázií organizujeme celodenní workshop s názvem Edison do škol. Workshop jsme sestavili díky zkušenostem nasbíraným z reálného prostředí základní školy Butterfly Montessori Zlín. Zde jsme děti v deseti lekcích učili programovat s pomocí robotů Edison, přičemž na poslední lekci to byly právě děti, které s nadšením předvedly na robotech svůj finální projekt. Chceme předat své zkušenosti a vědomosti učitelům tak, aby mohli takovou výuku sami na svých školách realizovat.

Obsah workshopu

Na úplném začátku se vám stručně představíme, abyste lépe porozuměli naší vizi. Povíme vám, jak celý projekt Edison do škol vznikl. Po krátkém úvodu vás seznámíme s robotem Edison. Tentokrát s nejnovější verzí robota Edison V3, kterou výrobce představil začátkem roku 2024. Vysvětlíme proč jsme vybrali právě tohoto robota – jaké jsou jeho výhody a naopak, kde mohou číhat drobná úskalí. Každému účastníkovi půjčíme v rámci workshopu po jednom exempláři. Představíme vám jednoduché programovací prostředí a ještě před přestávkou se pustíme do prvního praktického příkladu.
Po obědě si s vámi vyzkoušíme praktické příklady, kde robota dáte do pohybu. Zpočátku jednoduchými příkazy, později už za použití podmínek a cyklů. A na závěr celého dne vás čeká inspirace pro samotnou výuku, mnoho užitečných rad a odkazů, které vám pomohou stavět dál na absolvovaném workshopu.

Nejbližší workshopy ve Zlíně a Olomouci

Kdy?
Středa 10.4.2024
Čtvrtek 11.4.2024

Kde?
ve Zlíně*
v Olomouci**

V kolik?
od 8.00 do 16.00 hodin

Kdy?
Úterý 3.10.2023
Středa 4.10.2023
Úterý 10.10.2023

Kde?
ve Zlíně*
v Olomouci**
v Jablonci nad Nisou***

V kolik?
od 8.00 do 16.00 hodin

Kdy?
podzim 2024*

Kde?
ve Zlíně a Olomouci**

V kolik?
od 8.00 do 16.00 hodin

* termíny konání workshopů včas upřesníme. Pro aktuální informace sledujte naše sociální sítě.

* Budova 13, Vavrečkova 7074, Zlín
**  Masarykova třída 936/50, Olomouc

Jak se přihlásit?

Do workshopu se lze přihlásit pomocí registračního formuláře, který zveřejňujeme vždy několik měsíců před samotným konáním akce. Kapacita workshopu je maximálně 20 účastníků a v případě velkého zájmu budeme upřednostňovat zájemce s největším potenciálem na zkvalitnění výuky informatiky a robotiky dětí v daném kraji. Workshop je určený primárně učitelům informatiky základních škol a víceletých gymnázií Zlínského a Olomouckého kraje. Aby vám nic neuniklo, sledujte nás na facebooku v případě dotazů nás kontaktujte na adrese info@edhouse.cz.

Níže najdete odkaz na registrační formulář, pomocí kterého se můžete přihlásit. Kapacita je maximálně 20 účastníků a v případě velkého zájmu budeme upřednostňovat zájemce s největším potenciálem na zkvalitnění výuky informatiky a robotiky dětí v daném kraji. Workshop je určený primárně učitelům informatiky základních škol a víceletých gymnázií Zlínského a Olomouckého kraje.
Aby vám nic neuniklo, sledujte nás na facebooku v případě dotazů nás kontaktujte na adrese info@edhouse.cz.

Harmonogram

7:45  Příjezd účastníků
8:00  Začátek workshopu – dopolední blok

 • Stručné představení našeho záměru podpory výuky algoritmizace v regionu
 • Projekt robota Edison: proč jsme vybrali pro výuku algoritmizace?
 • Hardware robota – možnosti pro výuku
 • Programování za pomocí čárových kódů
 • Programovací prostředí EdScratch
 • První programování robota – nastavení komunikace, praktické vyzkoušení

11:30 Přestávka na oběd
12:30 Odpolední blok

 • Možnosti výuky algoritmizace s robotem Edison: senzory a výstupy (motory, zvuky, sledování čáry, detekce překážek, detekce světla, mikrofon), čekání, čekání s podmínkou, cykly, podmínky, komunikace (posílání zpráv mezi roboty), přerušení, proměnné
 • Příklady komplexnějších zadání pro žáky (ročníkové projekty)
 • Dostupné výukové materiály – překlad do ČJ, další zdroje
 • Edhouse možnosti podpory výuky na školách
 • Diskuze

16:00 Plánované ukončení

Edison do škol v číslech

13 workshopů
od roku 2019

240 učitelů ZŠ a SŠ
absolvovalo workshop

~ 1OO škol
zapojilo své učitele

26. září 2019 jsme vůbec poprvé uspořádali celodenní workshop Edison do škol. Zavítali k nám učitelé z Gymnázia Zlín-Lesní čtvrť, ZŠ Komenského II ve Zlíně, ZŠ Zlín Slovenská, ZŠ a MŠ Motýlek Montessori Zlín, Gymnázia Ladislava Jaroše v Holešově, ZŠ INTEGRA ve Vsetíně a ZŠ v Koryčanech. Výsledek  workshopu nás naplnil optimizmem a přinesl nám další podněty pro jeho vlastní zkvalitňování.
V pořadí druhý workshop se konal 20. února 2020. Opět k nám zavítali učitelé informatiky. Tentokrát ze ZŠ v Hulíně, ZŠ Pohořská v Odrech, ZŠ Zlín tř. Svobody, ZŠ Zlín Okružní, ZŠ Zlín Mikoláše Alše, Gymnázia a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky ve Zlíně, ZŠ Emila Zátopka ve Zlíně a ZŠ v Želechovicích nad Dřevnicí. K nim se přidali zástupci centra kreativního vzdělání Brick by Brick, kteří se rozhodli aktivitu zařadit i do svých kroužků.
Na konci září 2021 proběhl třetí workshop navzdory nepřízni epidemiologických podmínek. Účastnili se učitelé z těchto škol: ZŠ Odry Pohořská, ZŠ Emila Zátopka Zlín, ZŠ Zlín, Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Zlín, ZŠ Pitín, ZŠ a MŠ Spytihněv, ZŠ Vsetín, ZŠ Zlín Křiby, ZŠ Hulín, ZŠ a MŠ Kašava, ZŠ Zlín tř. Svobody, ZŠ Zlín, Nová cesta, Gymnázium Otrokovice, ZŠ Staré Město, ZŠ a MŠ Uherské Hradiště.
Poslední workshopy jsme uspořádali 2. a 9. června 2022. Kromě Zlína, kde školíme už tradičně jsme tento rok školili také v Olomouci v učebně Gymnázia Olomouc-Hejčín.

Aktivitu adoptovali také naši kolegové z brněnského ThermoFisheru

Výbornou zprávou je, že kolegové ze společnosti Thermo Fisher Scientific se pro tuto dobročinnou aktivitu nadchli a pomohli jí tím rozšířit do Brna. Díky nim se otevírá nové školící místo a zlepšuje se dostupnost pro další řadu zájemců. Termíny workshopů můžete sledovat na jejich webových stránkách.

EDISON DO ŠKOL V BRNĚ

Naše škola s velkou radostí přijala nabídku firmy Edhouse na zapojení do projektu Edison do škol. Je velmi vzácné, že soukromá firma chce nezištně pomáhat českému školství. Programování a robotika ve většině základních škol chybí hlavně z důvodů finančních, ale také časových, protože mnoho místa v nabitém rozvrhu žáků nezbývá. Přesto se firma Edhouse do tohoto složitého problému pustila a za to jí patří velký dík. V září si pozvala učitele z pilotních škol ze zlínského kraje do sídla své firmy, kde učitele IT seznámila s roboty Edison. Mezi těchto pár vyvolených se dostalo i několik učitelů informatiky a fyziky z naší školy. Po krátkém úvodu o robotech Edison jsme se dostali k tomu, že si každý učitel sám zkusil programovat svého Edison-robota, zakoušel řešení problémů v programování a prostě si s robotem hrál a tím se přirozeně učil programovat, přesně tak, jak bychom tomu chtěli naučit žáky naší školy. Firma dokonce přeložila všechny výukové materiály, a dokonce samotné programovací prostředí do češtiny. Opravdu jste odvedli kus práce, za kterou Vám patří velký dík.

Mgr. Tomáš Keprt
IT správce a učitel informatiky, ZŠ Zlín Slovenská

V naší škole jsme s nadšením uvítali iniciativu firmy Edhouse aktivně se zapojit do výuky základů programování a robotiky v základních školách s využitím robotů Edison. Zkušenosti s robotickou technikou již ve škole máme, v robotickém kroužku pracujeme se stavebnicemi Lego Mindstorms. Roboti Edison se nám pro výuku přímo v hodinách Informatiky jeví jako dobře zvolený nástroj, obzvláště pro práci s mladšími dětmi. Firma Edhouse uspořádala pro učitele Informatiky výborný celodenní workshop, během kterého jsme řešili vzorové úlohy. Každý zúčastněný měl k dispozici svého robota na vyzkoušení. Součástí workshopu byly i výukové materiály v češtině s připravenými lekcemi přímo do hodiny. Uvítali jsme rovněž řadu osobních poznatků školitelů z jejich již odučené pilotní výuky. Celý workshop byl velmi kvalitně připravený, den s firmou Edhouse a Edisony jsme si opravdu užili. Všem učitelům technických oborů a zájemcům workshop i robota Edison vřele doporučujeme!

Ing. Miroslava Smržová, RNDr. Jana Úlehlová
Učitelé Informatiky, Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť

O robotu Edison

Robot Edison pochází z dílny australské společnosti Microbric. Ta vyrábí vzdělávací roboty už od roku 2004. Edison je programovatelný robot, vytvořený za účelem edukace dětí v algoritmizaci, a to praktickým způsobem. Podporuje tři programovací jazyky (EdBlocks, EdPy a EdScratch) vč. čárových kódů, obsahuje několik vestavných senzorů, dokáže komunikovat s ostatními roboty Edison a je kompatibilní s oblíbenou stavebnicí LEGO.

„V porovnání cenové dostupnosti, výkonu a odolnosti se nám jevil jako nejlepší varianta. Dalším benefitem z našeho hlediska je jeho jednoduché a zábavné použití, které je pro děti důležité.

V roce 2019 jsme se stali oficiálním training partnerem společnosti Microbric.

PROZKOUMAT MEETEDISON.COM

Kde Edisona koupit?

Nákup robotů Edison ze zahraničí je pro některé školy komplikace. Takový byl výstup, který jsme rozklíčovali už po prvním workshopu. Nejdříve jsme školám pomohli vypůjčením robotů na omezenou dobu. Ale protože by se jednalo o krátkozraké řešení, zkusili jsme oslovit český e-shop RPishop.cz, zda by měl zájem zařadit robota Edison do "regálu". Vysvětlili jsme naši vizi a dostalo se nám pozitivní odpovědi. RPishop.cz vidí v prodeji robotů smysl, protože věří, že Edison robot otevře dveře k edukativní elektronice více lidem.

PODÍVAT SE DO E-SHOPU

Výpůjčka robotů Edison

Abychom pomohli školám, které u nás absolvovaly workshop, s nastartováním výuky, zakoupili jsme 160 ks robotů Edison. Těm, kteří měli zájem jsme bezplatně vypůjčili v průměru 20 ks robotů na období maximálně jednoho školního roku. Půjčení robotů vnímáme jako prvotní pomoc školám a možnost ověřit si výuku v praxi.  Naším cílem ale rozhodně není mít obrovské zásoby robotů pro pokrytí všech škol. Z tohoto důvodu a také kvůli komplikované logistice roboty půjčujeme pouze ve Zlínském a Olomouckém kraji, kde sami působíme.

Výukové materiály

Výukové materiály poskytuje výrobce robota zcela zdarma pod licencí Creative Commons, nicméně jsou v angličtině. Abychom žákům a učitelům v ČR usnadnili práci s roboty, rozhodli jsme se to podstatné přeložit do češtiny. Přeložené výukové materiály jsou volně ke stažení na github, anebo na odkazech níže.

OTEVŘÍT GITHUB


Materiály jsme připravili ve dvou variantách:
- EdScratch pracovní listy pro studenty v češtině - pro použití s rozšířením EdScratchCzech viz níže.
- EdScratch pracovní listy pro studenty v češtině s anglickými bloky a samostatný překlad EdScratch programových bloků

Upozornění: Z anglického originálu pracovních listů pro studenty jsme se rozhodli některé části vypustit. Hlavním důvodem byl velký rozsah originálního materiálu. Selekci jsme se snažili udělat tak, aby se zachovala koncepce celé výuky. Nepřekládali jsme hlavně nepovinné/rozšiřující aktivity. Tyto se dají jednoduše dohledat v originální anglické verzi - v českém překladu jsme zachovali z tohoto důvodu shodné číslování kapitol.

Kompletní originální materiály v angličtině naleznete na stránkách výrobce:
- EdScratch lesson activities – complete student set
- Teacher’s guide to EdScratch
- EdScratch warning messages guide

Rozšíření pro Chrome a Firefox – EdScratch Czech

Pro prohlížeče Google Chrome (funguje také v MS Edge) a Mozilla Firefox jsme vytvořili jednoduché rozšíření, které umí přeložit části programovacího prostředí EdScratch do češtiny.

edge-icon
chrome-icon
Firefox icon - odkaz na add on

Pilotní výuka

V 2. pololetí roku 2019 jsme provedli pilotní výuku na základní škole Butterfly Montessori Zlín, abychom nabrali zkušenosti z reálného prostředí. Nakoupili jsme třicet robotů a sestavili učební plán rozdělený pro starší i mladší děti. Na těchto zkušenostech jsme postavili celodenní workshop pro učitele informatiky s doporučeními pro výuku algoritmizace pomocí robota Edison. Ze třech programovacích prostředí jsme vybrali EdScratch. Zkušenosti chceme sbírat dál, proto jsme oslovili i jiné základní školy, kde bychom mohli výuku uskutečnit.

edison-do-skol-pilotni-projekt-na-montessori-skole