Šifry

Edison do škol

Aby si děti už na základní škole vyzkoušely programovat, podporujeme jejich vzdělávání v algoritmizaci.

Naše motivace

Vyučování informatiky na základních školách se zaměřuje hlavně na používání počítače ke kancelářským účelům. Zapomíná se ale na učení dětí algoritmizaci a jejich vedení k logickému myšlení při řešení problémů např. pomocí programovacích jazyků. My jsme cítili potřebu to zkusit změnit a jako firma, která má své hlavní zaměření právě v programování a řešení složitých problémů, můžeme takovou výuku podpořit a do škol tuto zkušenost přenést. Jsme tak schopni pomoci k vytvoření základu pro rozvoj dětí, které se budou chtít v budoucnu zaměřit na programování.

Workshopy pro učitele

Pro učitele informatiky základních škol organizujeme celodenní workshop s názvem Edison do škol. Workshop jsme sestavili díky zkušenostem nasbíraným z reálného prostředí základní školy Butterfly Montessori Zlín. Zde jsme děti v deseti lekcích učili programovat s pomocí robotů Edison, přičemž na poslední lekci to byly právě děti, které s nadšením předvedly na robotech svůj finální projekt. Za cíl si klademe předat své zkušenosti a vědomosti učitelům tak, aby mohli takovou výuku sami na svých školách realizovat.

Nejbližší workshop:

Kdy?
26. září 2019

Kde?
ve Zlíně*

V kolik?
od 8.00 do 16.00 hodin


*školící místnost společnosti Edhouse s.r.o., Nad Stráněmi 5656, Zlín (Vědeckotechnický park ICT, budova A, 3. Patro)

Jak se přihlásit?

Přihlášky i své dotazy k workshopu můžete posílat na e-mailovou adresu info@edhouse.cz.

O robotu Edison

Robot Edison pochází z dílny australské společnosti Microbric. Ta vyrábí vzdělávací roboty už od roku 2004. Edison je programovatelný robot, vytvořený za účelem edukace dětí v algoritmizaci, a to praktickým způsobem. Podporuje tři programovací jazyky (EdBlocks, EdPy a EdScratch) vč. čárových kódů, obsahuje několik vestavných senzorů, dokáže komunikovat s ostatními roboty Edison a je kompatibilní s oblíbenou stavebnicí LEGO.

V porovnání cenové dostupnosti, výkonu a odolnosti se nám jevil jako nejlepší varianta. Dalším benefitem z našeho hlediska je jeho jednoduché a zábavné použití, které je pro děti důležité.

PROZKOUMAT MEETEDISON.COM

Výukové materiály

Výukové materiály poskytuje výrobce robota zcela zdarma pod licencí Creative Commons, nicméně jsou v angličtině. Abychom žákům a učitelům v ČR usnadnili práci s roboty, rozhodli jsme se to podstatné přeložit do češtiny. Přeložené výukové materiály jsou volně ke stažení na github:
- EdScratch pracovní listy pro studenty (vybrané aktivity)*
- EdScratch překlad programových bloků

* Z anglického originálu pracovních listů pro studenty jsme se rozhodli některé části vypustit. Hlavním důvodem byl velký rozsah originálního materiálu. Selekci jsme se snažili udělat tak, aby se zachovala koncepce celé výuky. Nepřekládali jsme hlavně nepovinné/rozšiřující aktivity. Tyto se dají jednoduše dohledat v originální anglické verzi - v českém překladu jsme zachovali z tohoto důvodu shodné číslování kapitol.

Kompletní originální materiály v angličtině naleznete na stránkách výrobce:
- EdScratch lesson activities – complete student set
- Teacher’s guide to EdScratch
- EdScratch warning messages guide

Pilotní výuka

V 2. pololetí roku 2019 jsme provedli pilotní výuku na základní škole Butterfly Montessori Zlín, abychom nabrali zkušenosti z reálného prostředí. Nakoupili jsme třicet robotů a sestavili učební plán rozdělený pro starší i mladší děti. Na těchto zkušenostech jsme postavili celodenní workshop pro učitele informatiky s doporučeními pro výuku algoritmizace pomocí robota Edison. Ze třech programovacích prostředí jsme vybrali EdScratch. Zkušenosti chceme sbírat dál, proto jsme oslovili i jiné základní školy, kde bychom mohli výuku uskutečnit.